15 września stowarzyszenie „Pamięć i Dialog” włączyło się w obchody 20. rocznicy wyjścia wojsk rosyjskich z Legnicy i zorganizowało wyjazd do Muzeum Armii Radzieckiej i Wojska Polskiego w Uniejowicach.

 Wzięła w nim udział ok. 50-osobowa grupa uczestników legnickich obchodów z krajów b. Związku Radzieckiego. Na miejscu gości powitał Michał Sabadach oraz polscy weterani, którzy w paradnych mundurach przybyli specjalnie na to spotkanie z Wrocławia i innych miast. W trakcie spotkania goście przekazali na ręce prezesa Stowarzyszenia materiały związane z Północną Grupą Wojsk (zdjęcia, odznaki i znaczki okolicznościowe), a także dokumenty i pamiątki osobiste. Wzbogacą one zbiory stowarzyszenia i uniejowickiego muzeum.

Przy okazji tego spotkania wręczone zostały srebrne medale „Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej” wraz z legitymacją podpisaną przez Władysława Bartoszewskiego. Otrzymali je Wojciech Kondusza i Franciszek Grzywacz.

 

Polecamy reportaż Beaty Postnikow „"20 lat po..."

Większość materiału dotyczy pobytu uczestników obchodów : „20 lat po...” w Muzeum Armii Radzieckiej w Uniejowicach oraz wydarzeń  jakie miały miejsce w Legnicy 13-15 września 2013.

http://vod.pl/reporter-polski,141785,w.html

W Legnicy żołnierzy Armii Czerwonej, którzy nie stacjonują tam już prawie dwadzieścia lat, wspomina się albo jako okupantów, albo jak zwykłych ludzi, których wypędzono po wielu latach normalnego życia, które prowadzili w "Małej Moskwie". Do miasta w odwiedziny z okazji rocznicy wyprowadzenia wojsk sowieckich z Polski nie przyjechali jednak wojskowi, a ich dzieci i rodziny, dla których dolnośląskie miasto jest dziś rajem utraconym.

Serial:Reporter Polski

Gatunek:reportaż

Dystrybucja:TVP

Rok produkcji:2013

Kraj:Polska

Czas trwania:31 min

 

 

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10