Z okazji 20-tej rocznicy wycofania wojsk radzieckich z Niemiec i Polski, Katedra Kultury i Historii Europy Środkowej i Wschodniej Uniwersytetu Europejskiego Viadrina zorganizowała konferencję naukową pt. "Wycofanie wojsk radzieckich z Niemiec i Polski w latach 1993/1994 w porównaniu. Pożegnanie – Pozostałości – Pamięć".

Konferencja odbyła się w dniach 10-11 października i zorganizowana była we współpracy z Viadrina Center B/ORDERS IN MOTION pod kierownictwem Piotra Wołoszyna.

Podczas konferencji referenci z obu krajów nie tylko przedstawili rozmaite aspekty tego przełomowego - zarówno pod względem militarnym, jak i politycznym - wydarzenia, lecz także wzięli udział w dyskusji z zaproszonymi gośćmi. Konferencja odbywała się w języku niemieckim oraz polskim i była tłumaczona symultanicznie.

Wśród zaproszonych referentów z Polski byli przedstawiciele naszego stowarzyszenia: Wojciech Kondusza i Franciszek Grzywacz. Swoje wystąpienia poświęcili przedstawieniu form pamięci o obecności wojsk radzieckich w Legnicy oraz opisowi „odzyskanego miasta" i jego zagospodarowania.

 

IMG_5315
IMG_5329
IMG_5387
IMG_5390
Lista-003
Lista-004
Lista-005
PA112409