W lipcu w Legnicy przebywała grupa studentów Europejskiego Uniwersytetu Viadrina z Frankfurtu nad Odrą pod opieką Piotra Wołoszyna, doktoranta tej uczelni.

Studenci pobyt w mieście rozpoczęli od wizyty w Ratuszu i spotkania z prezydentem Tadeuszem Krzakowskim i zastępcą prezydenta Jadwigą Zienkiewicz. Następnie przez kilka godzin zwiedzali miasto, oprowadzani przez członków zarządu stowarzyszenia „Pamięć i Dialog": Wojciecha Konduszę, Franciszka Grzywacza i Wojciecha Morawca
Celem ich przyjazdu było poznanie powojennej historii miasta w kontekście pobytu wojsk radzieckich, ich wyprowadzania i zagospodarowania prorosyjskiego mienia. Informacje te posłużą do porównania doświadczeń związanych z historią Grupy Wojsk Radzieckich w Niemczech.
W końcu sierpnia w Niemczech obchodzona będzie 20 rocznica wyjścia wojsk FR z tego kraju. Problemom stacjonowania i wycofywania wojsk radzieckich z Polski i Zjednoczonych Niemiec poświęcona zostanie międzynarodowa konferencja, która odbędzie się w dniach 11 i 12 października we Frankfurcie nad Odrą. Do wygłoszenia na niej referatów zaproszeni zostali członkowie naszego Stowarzyszenia: W. Kondusza i F. Grzywacz.

 

SDC18884
IMG_1752_1
IMG_1764_1
IMG_1773_1
SDC18876