Stowarzyszenie „Pamięć i Dialog” oraz Prezydent Miasta Legnicy, Niemieckie Towarzystwo Kulturalno-Społeczne w Legnicy i Wydawnictwo EDYTOR zapraszają na wręczenie nagrody im. Jürgena Gretschela. Uroczystość odbędzie się 5 października 2018 r. o godz. 18.00 w Klubie Nauczyciela przy ul. Jordana 17 w Legnicy.

Nagroda ta przyznawana jest za szczególne osiągnięcia w dziedzinie ochrony dziedzictwa kulturowego, materialnego i niematerialnego Dolnego Śląska, ze szczególnym uwzględnieniem Legnicy i okolic, oraz za działalność na rzecz tolerancji, wzajemnego szacunku, współpracy, poszanowania innych ludzi, umacniania dialogu międzykulturowego. Otrzymywać ją będzie mogła osoba, organizacja lub instytucja. Nagroda ta, ufundowana przez Prezydenta Miasta Legnicy, z inicjatywy stowarzyszenia „Pamięć i Dialog”, przyznawana będzie przez specjalnie powołaną do tego celu Kapitułę Nagrody.

Śląskie Niebo JG

 

Całemu wydarzeniu bedzie towarzyszyć promocja publikacji dr Magdaleny Maruck, pt: „Śląskie Niebo Jürgena Gretschela”. Napisana przez nią książka jest opowieścią o niezwykłych losach rodziny Gretschel, ale przede wszystkim o walce Jürgena Gretschela o poszanowanie historii Ziemi Dolnego Śląska przez nowych mieszkańców tych terenów. Zawiera opis historii jego rodziny i jego osobistego zaangażowania w przywracanie pamięci dziedzictwa historycznego Ziemi Dolnośląskiej. Ponadto jest w niej opis obrzędów Dolnego Śląska i krótka, ilustrowana fotografiami część kucharska poświęcona tradycyjnym potrawom. Czytelnik znajdzie w niej również kalendarium historii Śląska – Małej Ojczyzny Jürgena Gretschela. Książka, bogato ilustrowana, ukazuje się w wersji dwujęzycznej, w języku polskim i niemieckim.

W programie także występ Zespołu Pieśni i Tańca Legnica w tradycyjnych tańcach dolnośląskich oraz poczęstunek z tradycyjnej kuchni dolnośląskiej.

 

Śląskie Niebo JG plakat

 

 

Kliknij w poniższy obrazek, aby pobrać zaproszenie:

 

legniccy sybiracy pdf