Członek naszego Stowarzyszenia, pan Wojciech Morawiec, od lat fotografuje Legnicę. Robi zdjęcia miejsc, obok których wszyscy przechodzimy dziesiątki razy, ale nie dostrzegamy szczegółów. Trudno je dostrzec bez zadania sobie trudu przejścia na drugą stronę ulicy, zatrzymania się, podniesienia wzroku. A tam kryje się prawdziwe piękno. Nasza Legnica z tej perspektywy wygląda naprawdę imponująco. Obiektyw aparatu pana Wojtka ukazuje upływ czasu, zaniedbania człowieka, jego lekceważenie dla ulotnych dzieł ludzkiego kunsztu i fantazji. Ukazuje zagrożenia. Pan Morawiec opowiada widzom i słuchaczom, dlaczego te fragmenty fotografuje, co go zachwyciło, gdzie tkwi niepowtarzalność form.
Obrazom i opisom towarzyszy niezwykły komentarz pana Rogera Piaskowskiego. Pan Roger, doskonały gawędziarz, historyk sztuki, wspaniałym, polskim językiem, pokazuje widzom i słuchaczom, że w tych legnickich obrazach „wielką, światową sztukę”. Pokazuje, że w fasadach naszych domów, bryłach kościołów, legnickich rzeźbach, śladach budowniczych miasta, pomysłach fundatorów kamienic wybrzmiewa grecka i rzymska klasyka, frankoński gotyk, włoski renesans, czysty, rzymski barok, wiedeńska i berlińska secesja, czysty modernizm, wspaniały bauhaus.
Te opowieści to nie tylko czysta przyjemność w oglądaniu i słuchaniu, ale i ogromna porcja wiedzy z historii sztuki i wiedzy o naszej Legnicy.
A wszystko to nie tylko dzięki naszym Gawędziarzom, ale i życzliwości Pani Annie Gątowskiej, Dyrektorowi Legnickiej Biblioteki Publicznej, która zaproponowała dla Gawęd… niesamowite wnętrze Kaplicę masońską na piętrze budynku na Piastowskie. Atmosfera tego miejsca przydaje gawędom niezwykłego nastroju. Dziękujemy Pani Dyrektor.
Zapraszamy na następne spotkania.

 

S6004085
S6004100
S6004101
DSC_0002