Minstrele – muzykanci

 

Jest ich tylko dwóch. To pewnie wędrowni grajkowie. Przysiedli w kąciku na jakiejś ławie na terenie Loży (wskazuje na to heksagram na boku ławy) i zagrali.

Ubrani bardzo skromnie, jeśli nie biednie. Ale jakże mogą być ubrani artyści?  Strój taki nie sprawia kłopotu w drodze.

Jeden gra na rożku angielskim. To jeden z tych instrumentów, który wymaga szczególnego wysiłku ze strony muzyka. Rożek ma tzw. podwójny stroik. Zbudowany jest z dwóch sztywnych kawałków twardej trzciny. Aby je zmusić do drgań i wydania właściwego dźwięku muzyk musi pomiędzy nie wtłaczać powietrze pod bardzo dużym ciśnieniem. Do tego musi jeszcze kształtować barwę dźwięku układem warg. Muzycy grający na rożkach angielskich, obojach i fagotach kończą kariery rozedmami płuc, wylewami krwi do mózgu. W orkiestrach są kłótliwi i drażliwi, boją się ich nawet dyrygenci i „omijają ich z daleka”. Widzimy na malowidle nadęte policzki i wytrzeszczone z wysiłku oczy i krwawe błyski w tych oczach..

Uwagi do tego muzyka będzie miał nie tylko pulmolog, ale i ortopeda. Pamiętajcie – nie wolno w ten sposób siadać na nodze – wcześnie, czy później boleśnie odezwie się ten ważny staw.

Drugi muzyk, to stała udręka dla nauczycieli gry na skrzypcach. „Lewy nadgarstek pacanie, lewy nadgarstek, tak nie zagrasz górnych pozycji”. Prawy nadgarstek powinien być „wypukły, a nie wklęsły”. Dzięki tej wypukłości małym palcem lewej ręki muzyk może sięgnąć daleko w kierunku mostka i sprawnie zagrać wysokie dźwięki.

Skrzypek jest jakiś zmanierowany, struny niestarannie nawinięte – sterczą jak wąsy powoju, jakaś dziwna – nie twórcza mina, stoi nonszalancko. Widać, że jest mało lubiany – nawet psy go nie lubią. Poszarpały my prawą nogawicę, a i pewnie i samą nogę, bo na niej, mało starannie i skutecznie zawiązał bandaż.

Ale grają pewnie skocznie umilając konsumpcję trunków.

 

Minstrele_01
Minstrele_02
Minstrele_03
Minstrele_04
Minstrele_05
Minstrele_06
Minstrele_07
Minstrele_08
Minstrele_09
Minstrele_010
Minstrele_011
Minstrele_012
Minstrele_013
Minstrele_014