Opój i demon

 

To ten najbardziej sensacyjny fresk.

I cóż my tu widzimy (to mój subiektywny ogląd).

Do piwnic, ze świecą, schodzi opój, by „uszczknąć z beczki co, nie co”. Moim zdaniem to nie główny podczaszy – to raczej złodziej, który po kryjomu, przez „lejeczek” odleje trochą trunku.

Gdyby to był podczaszy – lał by w dzbany wprost spod szpuntu. Nie nalewałby cienkim strumienie do flaszy przez lejek.

Twarz naszego bohatera nosi ślady walk z trunkami. Twarz wyraźnie opuchnięta, nos czerwony – typowy „kartofel”. O długim czasie walk świadczą przykryta ciepłą czapką łysa głowa,  głębokie zmarszczki, bezzębne usta i przekrwione oczy z żółtymi śladami ze strony własne, steranej wątroby. Twarz wskazuje przerażenie. Upuszczenie lejka

Nasz bohater był już u „wrót jego raju”, gdy nagle napada go demon. I tu dylemat: demon czy diabeł ? W polskiej kulturze diabeł to osobnik opisany w „Panu Twardowskim”. Fircyk w kusym, niemieckim fraczku, na nogach zakończonych kopytami, albo nieforemnie zakończonych, wysokich butach. Głowa przykryta peruczką spod której wystają różki, Spod fraka z tyłu wystaje ogon.

Nie zapominajmy, że ta czerwona postać została namalowana w siedzibie loży masońskiej. Ma różki, ma demoniczno-ironiczny uśmiech. Być może, że specjaliści opiszą je inaczej. Ja profan, mogę sobie pozwolić na moją interpretację.

Demon-diabeł ma szpony, którymi łapie opoja za ramię powstrzymując go przed dalszymi czynnościami. Ma błoniaste, szponiaste skrzydła. Ale mnie zauroczył ten jego ironiczno-złośliwo-chytry uśmiech. Intuicyjnie słyszę szept w ucho opoja – „Daj spokój człowieczku z maleńkimi uciechami, choć ze mną. Ja dam ci prawdziwe uciechy”. Słyszę cichy szept o barwie tarcia styropianem o szybę. Ten szept potwierdzony jest gestem czerwonej dłoni.  A te oczy demona…

Malowidło to znajduje się po lewej stronie szynkwasu. To miejsce, w którym dokonywano zapłaty i skręcało się po zamówieniu do Sali wyszynku. To malowidło to przestroga przed kolejnym zamówieniem.

 

Opój i demon 01
Opój i demon 02
Opój i demon 03
Opój i demon 04
Opój i demon 05
Opój i demon 06
Opój i demon 07
Opój i demon 08
Opój i demon 09
Opój i demon 10
Opój i demon 11
Opój i demon 12
Opój i demon 13
Opój i demon 14