Czym jest Legnicki Almanach?

 LA-1 kolor.jpg

 Proj. R. Miśta

 

Staraniem stowarzyszenia "Pamięć i Dialog" w Legnicy doszło w 2019 r. do wydania pierwszego tomu "Legnickiego Almanachu". Jest to wydawnictwo o profilu historycznym. Zamiarem redakcji jest, by omawiać w nim tematykę dotąd pomijaną i nieznaną z różnych dziedzin regionu legnickiego, a także wzbogacać wiedzę o przeszłości. Chcemy m. in. sięgać do dziejów XIX i XX w.
 
Nie ma to być jednak jednostronny magazyn historyczny, lecz almanach możliwie wielostronny, uwzględniający różne dyscypliny nauki i stanowiący trybunę publikacyjną dla regionalistów, miłośników historii i historii sztuki oraz badaczy różnej twórczości naukowej i artystycznej.
 
Koncepcja "Legnickiego Almanachu" nie jest jeszcze do końca ukształtowana. Chcemy się rozwijać i podnosić poziom prezentowanych publikacji oraz rozszerzać tematykę. Naszą intencją jest merytoryczne wzbogacanie zawartości kolejnych tomów. Rozważamy np. wprowadzenie rubryki sylwetek biograficznych wybitnych i aktywnych ludzi pochodzących z regionu legnickiego i dolnośląskiego.
 
Mamy nadzieję, że "Legnicki Almanach" będzie dobrze służyć szerokiemu gremium Czytelników i przyczyni się do popularyzacji nauki.
 

Do współpracy przy kolejnych tomach zapraszamy wszystkich, którzy interesują się lub badają historię powojennej ziemi legnickiej. W „Almanachu” będą się pojawiać zarówno artykuły, publikacje źródłowe, wspomnienia i relacje, komunikaty i omówienia, jak również inne formy wypowiedzi o naszym mieście, gdyż zależy nam na zaangażowaniu w ten projekt jak najszerszego środowiska lokalnych badaczy, miłośników Legnicy. 

 

Kolegium Redakcyjne:

Maria Kubasik (przewodnicząca)

dr Wojciech Kondusza

Tadeusz Sznerch

Marek Żak

 

Propozycje tekstów prosimy wysyłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.