Sovietica

Dowódca Armii Czerwonej prowadzący do ataku

 

Figurka z czernionego metalu. Czapka garnizonowa furażka zazwyczaj koloru zielonego z czarnym lakierowanym daszkiem, lakierowanym paskiem. Czerwona gwiazda na czole czapki. Ubrany w bluzę mundurową typu gimnastiorka zdejmowaną przez głowę, zapinaną pod szyją trzema guzikami. Bluzy były w kolorze ciemnozielonym (oficerskie) i jasne khaki (żołnierskie). Mankiety spinane dwoma guzikami. Wzór używany w armii rosyjskiej od XVIII wieku. Od 1912 roku była elementem całorocznego munduru polowego. Figurka ubrana w bluzę wz. 35 (r-z z 3.12.1935 r.) Bluza do 1943 roku nie posiadała pagonów. Oznaki stopni noszone były na patkach kołnierza. Oficerowie mieli naszywki na rękawach nad mankietami. Na figurce oznaka stopnia jest nieczytelna. Bluza miała naszyte dwie kieszenie zapinane na guziki. Bluza napinana była z przodu i fałdowana z tyłu.
Pas główny oficerski jasnobrązowej skóry z koalicyjką. Koalicyjka to wąski pasek przełożony przez prawe ramię na którym podwieszony był pas główny. W miejscu podczepienia koalicyjki na pasie głównym wisiała kabura z bronią krótką lub szabla w pochwie. Klamra pasa głównego ma metalową klamrę z nałożoną gwiazdą z wpisanym godłem (sierp i młot). Figurka ma równolegle z koalicyjką przewieszony futerał na lornetkę dowódczą. Samą lornetkę trzyma w lewej ręce. Z prawej strony na pasie głównym kabura rewolweru wykonana z grubej skóry.
W prawej ręce trzyma uniesiony nad głową rewolwer Nagant (konstruktor pochodzenia belgijskiego Emil Nagant) wz. 1895, kaliber 7, łuska kryzowa bębenek 7-mio nabojowy. Był bronią służbową Armii Czerwonej do końca II wojny światowej.
Figurka ubrana w spodnie bryczesy wpuszczane w wysokie buty. Bryczesy służbowe były koloru ciemnoniebieskiego z kolorową lamówką wszytą w zewnętrzny szew w kolorze służby oficera. Bryczesy polowe były koloru brunatnozielonego.
Buty wysokie, oficerskie wz. 38, skórzane.